prowadząca firmę oraz jako osoba prywatna, coraz częściej mamy możliwość skorzystania z profesjonalnych firm zajmujących się taką usługą jak transport ponadgabarytowy. Jeśli musimy przesłać większy ładunek, nie musimy już samodzielnie przygotowywać się do takiego działania. Transport maszyn okazuje się często skomplikowanym i trudnym procesem wymagającym wsparcia od momentu zapakowania, po drogę, do momentu wyładowania. Generuje to czasami pracę wielu osób, które dzięki doświadczeniu są w stanie zorganizować tę wieloetapową pracę. Przepisy drogowe oraz normy transportowe mogą różnić się w przypadku innych krajów, warto więc zdać się na specjalistów w tym zakresie. Transport ciężki, który jest nieodłącznym elementem firm produkcyjnych, staje się również coraz częściej wykorzystywany przez mniejszych przedsiębiorców oraz osoby prywatne.
Transport ciężki jest to także transport
Transport ponadgabarytowy jest to transport ładunków przekraczających normy określone w przepisach ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu. Dlatego transport ładunków ponadgabarytowych nazywa się także transportem ponadnormatywnym lub nienormatywnym. Zgodnie z przepisami wspomnianej wyżej ustawy ładunki uważa się za ponadgabarytowe: jeśli dany pojazd lub zespół pojazdów jest dłuższy od 16,5 metra; jeśli szerokość tego pojazdu przekracza 2,5 metra; jeśli ciężar transportu z ładunkiem jest większy od 42 ton; jeśli wysokość tego transportu jest większa od 4 metrów.
Transport maszyn jest to nie tylko przewóz maszyn, ale także wszelkich innych urządzeń mechanicznych. Mogą to być na przykład: maszyny i urządzenia przemysłowe, budowlane (koparki, ładowarki, koparko-ładowarki), leśne oraz rolnicze.
Transport ciężki jest to transport maszyn budowlanych szczególnie ponadgabarytowych. Wtedy wykorzystywane są często przyczepy niskopodwoziowe na przykład: przy transporcie koparek, koparko-ładowarek. Transport ciężki jest to także transport ładunków nietypowych na przykład: elementy dźwigów, przęsła mostów, śmigła i inne części elektrowni wiatrowych.
Dlatego właśnie nie każdy kierowca zawodowy
Jesteśmy już przyzwyczajeni do tego, że wielkie ciężarówki poruszają się praktycznie każdego dnia po naszych drogach. Transport ciężki stał się tak popularny, że tak naprawdę przestaliśmy na niego zwracać uwagę. Normą bowiem stało się to, że na autostradzie widzimy transport maszyn. Oczywiście nie zawsze jesteśmy z tego powodu zadowoleni, ale wydaje się, iż już dawno się z tym pogodziliśmy.
Jesteśmy przyzwyczajeni do tradycyjnych ciężarówek z towarem, ale transport ponadgabarytowy nadal jest rzadko spotykany i trzeba przyznać, że jak już się pojawia, to zazwyczaj robi spore wrażenie. Z całą pewnością przyglądamy się takiej ciężarówce, która przewozi towar ponadgabarytowy i nieraz jesteśmy pod wrażeniem umiejętności kierowcy. Prowadzenie takiego pojazdu nie jest bowiem takie proste. Trzeba być naprawdę dobrym kierowcą, żeby sobie poradzić z transportem ponadgabarytowym. Dlatego właśnie nie każdy kierowca zawodowy zajmuje się tego rodzaju transportem. Jest to bowiem bardzo duża odpowiedzialność.
Transport ciężki wymaga nie tylko przystosowanych
Transport ponadgabarytowy pozwala na sprawny przewóz wyjątkowo ciężkich ładunków. Obejmuje wszystkie możliwe sposoby, dzięki którym towar jest dostarczany do miejsca docelowego, a więc zarówno drogę morską, jak i lądową. Znajduje swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest dostarczenie takich przedmiotów, jak choćby elementy konstrukcyjne budynków i mostów, ciężkie urządzenia czy kontenery o dużej masie.
Transport ciężki wymaga nie tylko przystosowanych do tego pojazdów i platform, ale też odpowiednio wyznaczonej trasy. Przewożenie wyjątkowo ciężkiego ładunku rodzi bowiem wiele problemów natury logistycznej. Infrastruktura na trasie przejazdu dostosowana jest przede wszystkim do ruchu osobowego. Niektóre jej fragmenty, takie jak mosty czy wiadukty, mogą nie udźwignąć ciężaru przekraczającego kilkadziesiąt ton. Transport maszyn zaliczających się do kategorii najcięższych musi ponadto spełniać określone wymogi prawne. Ustalono je z myślą o bezpieczeństwie innych uczestników ruchu drogowego.